Postępowanie egzaminacyjne na stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | edukacja, oświata |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury |
Od czego zacząć?
Wymagane dokumenty należy złożyć w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miasta na stanowisku Nr 5
Warunkiem nadania nauczycielowi kontraktowemu kolejnego stopnia awansu - nauczyciela mianowanego, jest spełnienie wymagań kwalifikacyjnych, odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego nauczyciela, posiadanie kwalifikacji zawodowych do prowadzonych w okresie stażu zajęć (zgodnie z art. 10 ust. 10 ustawy – Karta Nauczyciela do nauczycieli zatrudnionych bez wymaganych kwalifikacji nie stosuje się przepisów dotyczących awansu zawodowego) oraz zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną. Komisja egzaminacyjna przeprowadza postępowanie egzaminacyjne na wniosek nauczyciela skierowany do Prezydenta Miasta Tarnobrzega.
Do wniosku należy załączyć:
1. poświadczone kopie dokumentów potwierdzających posiadane kwalifikacje zawodowe,
2. poświadczoną przez dyrektora za zgodność z oryginałem kopię aktu nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego,
3. zaświadczenie dyrektora szkoły zawierające informacje o:
a. wymiarze zatrudnienia nauczyciela oraz nauczanym przez niego przedmiocie lub rodzaju prowadzonych zajęć w dniu wydania zaświadczenia oraz w okresie odbywania stażu; natomiast w przypadku nauczyciela, który w okresie odbywania stażu zmienił miejsce zatrudnienia, oraz nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach, w każdej w wymiarze niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć, łącznie w wymiarze co najmniej połowy obowiązkowego wymiaru zajęć, ze wskazaniem wszystkich szkół, w których nauczyciel był zatrudniony w okresie stażu,
b. dacie zatwierdzenia planu rozwoju zawodowego nauczyciela,
c. dacie złożenia przez nauczyciela sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego,
d. przyczynach wydłużenia okresu stażu oraz zaliczenia dotychczas odbytego stażu w przypadkach określonych w art. 9d ust. 5 i 5a oraz art. 9f ust. 2 i 4 Karty Nauczyciela, ze wskazaniem podstawy prawnej odpowiednio wydłużenia albo zaliczenia okresu stażu oraz okresu nieobecności w pracy lub niepozostawania w stosunku pracy
4. kopię sprawozdania z realizacji planu rozwoju zawodowego poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem
5. kopię oceny dorobku zawodowego za okres stażu, poświadczoną przez dyrektora szkoły za zgodność z oryginałem
Wydział odpowiedzialny za załatwienie sprawy:
Wydział Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury Urzędu Miasta przy ul. Mickiewicza 7, (tel. centrali 822 65 70 wew. 202, 203)
Jak długo czeka się na załatwienie sprawy?
Nauczyciele, którzy złożą wnioski o podjęcie postępowania egzaminacyjnego do dnia 30 czerwca - otrzymują decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 sierpnia danego roku; nauczyciele, który złożą wnioski do dnia 31 października danego roku, otrzymują decyzję o nadaniu lub o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego w terminie do dnia 31 grudnia danego roku po przeprowadzeniu postępowania egzaminacyjnego przed komisją egzaminacyjną.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 967)
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2018 r., poz. 1574)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 2096 ze zm.)
O czym wnioskodawca wiedzieć powinien?
Nauczyciel kontraktowy składa wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego w roku uzyskania pozytywnej oceny dorobku zawodowego za okres stażu.
Komisję egzaminacyjną dla nauczycieli ubiegających się o awans na stopień nauczyciela mianowanego powołuje organ prowadzący. W skład komisji wchodzą:
1) przedstawiciel organu prowadzącego szkołę, jako jej przewodniczący
2) przedstawiciel organu sprawującego nadzór pedagogiczny
3) dyrektor szkoły
4) dwaj eksperci z listy ekspertów ustalonej przez ministra właściwego do spraw oświaty
i wychowania.
5) na wniosek wnioskodawcy, przedstawiciel organizacji związkowych.
Przed powołaniem komisji egzaminacyjnej organ prowadzący przeprowadza analizę formalną wniosku i załączonych dokumentów.
Jeżeli wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego lub dokumentacja nie spełniają wymagań formalnych, Organ wskazuje szczegółowo stwierdzone braki i wzywa nauczyciela do ich usunięcia w terminie 14 dni wraz z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków w terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
Organ prowadzący powiadamia nauczyciela, który złożył wniosek o podjęcie postępowania egzaminacyjnego, o terminie i miejscu przeprowadzenia egzaminu na co najmniej 7 dni przed datą posiedzenia komisji.
Komisja egzaminacyjna przeprowadza egzamin, w czasie którego nauczyciel kontraktowy ubiegający się o awans na stopień nauczyciela mianowanego:
- dokonuje prezentacji dorobku zawodowego,
- prezentuje swoją wiedzę i umiejętności, w szczególności przez:
a) zaproponowanie rozwiązania wskazanego przez komisję problemu związanego z wykonywana pracą , z uwzględnieniem praktyki szkolnej, aktualnej wiedzy i przepisów prawa
b) wykonanie zadania z użyciem narzędzi multimedialnych
- odpowiada na pytania członków komisji dot. spełnienia wymagań określonych w § 7 ust 2 w/w Rozporządzenia.
Warunkiem nadania nauczycielowi kontraktowemu stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego jest spełnienie łącznie następujących warunków:
- spełnienie wymagań kwalifikacyjnych,
- odbycie stażu zakończonego pozytywną oceną dorobku zawodowego,
- zdanie egzaminu przed komisją egzaminacyjną.
Nauczycielowi kontraktowemu spełniającemu wyżej wymienione warunki, w drodze aktu, Prezydent Miasta Tarnobrzega nadaje stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego, w przypadku niespełnienia przez nauczyciela w/w warunków do otrzymania stopnia nauczyciela mianowanego Prezydent odmawia nauczycielowi, w drodze decyzji administracyjnej, nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego
Co przysługuje wnioskodawcy?
Od decyzji o odmowie nadania stopnia awansu zawodowego przysługuje odwołanie do organu sprawującego nadzór pedagogiczny, tj. Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji, za pośrednictwem organu wydającego decyzję
Informacja o przetwarzaniu Pani/Pana danych osobowych znajduje się w załączniku "Klauzula RODO".
Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.
Kontakt:
Wydział Edukacji, Zdrowia, Sportu i Kultury
tel. centrali 822 65 70 wew. 202, 203