Dodatek mieszkaniowy
Wersja strony w formacie XMLKategoria sprawy | mieszkania, lokale mieszkalne |
---|---|
Komórka odpowiedzialna | Wydział Gospodarki Komunalnej i Środowiska |
Kto może wystąpić w wnioskiem?
Dodatek mieszkaniowy przysługuje w związku z zamieszkiwaniem w jednym lokalu mieszkalnym albo zajmowaniem jednego lokalu mieszkalnego:
- najemcom albo podnajemcom lokali mieszkalnych, zamieszkującym w tych lokalach.
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokal mieszkalny bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal zamienny albo najem socjalny lokalu.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego nie przekracza 30% powierzchni normatywnej.
Powierzchnia normatywna w przeliczeniu na liczbę członków gospodarstwa domowego wynosi:
- dla 1 osoby – 35 m² / maksymalna powierzchnia uprawniająca do dodatku to 45,50 m²
- dla 2 osób – 40 m² / maksymalna powierzchnia to 52 m²
- dla 3 osób – 45 m² / maksymalna powierzchnia to 58,50 m²
- dla 4 osób – 55 m² / maksymalna powierzchnia to 71,50 m²
- dla 5 osób – 65 m² / maksymalna powierzchnia to 84,50 m²
- dla 6 osób – 70 m² / maksymalna powierzchnia to 91 m²
- w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób – dla każdej następnej osoby zwiększa się powierzchnię normatywną o 5 m².
Normatywną powierzchnię powiększa się o 15 m², jeżeli w lokalu mieszkalnym zamieszkuje osoba niepełnosprawna poruszająca się na wózku inwalidzkim lub osoba niepełnosprawna, której niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju. Normatywną powierzchnię powiększa się niezależnie od liczby członków gospodarstwa domowego. O wymogu zamieszkiwania w oddzielnym pokoju orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Dodatek mieszkaniowy przysługuje, jeżeli średni miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w okresie 3 miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku nie przekracza w gospodarstwie jednoosobowym 40% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, obowiązującego w dniu złożenia a w gospodarstwie wieloosobowym 30% przeciętnego wynagrodzenia.
Definicję dochodu określa art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych(przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, podatek należny od osób fizycznych, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz alimenty świadczone na rzecz innych osób niewchodzących w skład gospodarstwa domowego wnioskodawcy).
Dodatek mieszkaniowy wypłaca się zarządcy budynku albo innej osobie uprawnionej do pobierania należności za lokal mieszkalny, z góry, w terminie do 10 dnia każdego miesiąca.
Dodatku mieszkaniowego nie przyznaje się, jeżeli jego kwota byłaby niższa niż 0,5% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.
Zarządca budynku albo inna osoba uprawniona do pobierania należności za lokal mieszkalny zalicza dodatek mieszkaniowy na poczet przysługujących lub rozliczanych za jej pośrednictwem należności za zajmowany lokal mieszkalny.
Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje osobom przebywającym w:
- domu pomocy społecznej;
- młodzieżowym ośrodku wychowawczym;
- schronisku dla nieletnich;
- zakładzie poprawczym;
- zakładzie karnym;
- szkole, w tym w szkole wojskowej
jeżeli instytucje te zapewniają nieodpłatnie pełne całodobowe utrzymanie
Wymagane dokumenty do załatwienia sprawy:
- wniosek o przyznanie dodatku mieszkaniowego potwierdzony przez zarządcę lokalu mieszkalnego,
- deklaracja o wysokości dochodów gospodarstwa domowego za okres 3 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku,
- dokumenty potwierdzające wysokość osiągniętych dochodów lub ich brak,
- dowód osobisty,
- w przypadku właściciela domu jednorodzinnego wymagane jest ponadto złożenie dokumentu lub oświadczenia potwierdzającego powierzchnię użytkową, w tym łączną powierzchnię pokoi i kuchni oraz wyposażenia technicznego domu.
Opłaty:
Decyzja w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego jest zwolniona z opłaty skarbowej.
Sposób i miejsce złożenia dokumentów:
Wniosek można złożyć osobiście w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Środowiska, ul. Mickiewicza 7, parter, pokój nr 6.
Termin załatwienia sprawy:
Decyzję w sprawie przyznania dodatku mieszkaniowego wydaje się w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku.
Tryb odwoławczy:
Od decyzji w sprawie dodatku mieszkaniowego służy stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu, za pośrednictwem organu, który ją wydał w terminie czternastu dni od daty doręczenia decyzji.
Podstawa Prawna:
Zasady i tryb przyznawania, ustalania wysokości i wypłacania dodatków mieszkaniowych reguluje:
- ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych.